Admin Structum. 2017 m. birželio 29 d.

Virsmas: už istorinio pastato fasado – skandinaviško stiliaus verslo centras

Istorinis Vilniaus Naujamiesčio pastatas, kuriame anksčiau veikė „DNB“ banko centrinė būstinė, prikeltas naujam gyvenimui. Tačiau dabar jame įsikurs ne bankas, bet skandinaviško stiliaus verslo centras „B Nordic 26“, kuriame dera grožis ir estetika.

 

Užsakovas: „Asgaard Property“

Generalinis rangovas: UAB „Domasta“

Projekto vadovas: „Incorpus“

Nuomos atstovai: „Solid Real Advisors“

Architektai: „DO architects“

Interjero autoriai: „DO architects“

Bendras plotas: 6 441 m²

Aukštų skaičius: 6

Transporto stovėjimo vietų skaičius: 33

Darbų pradžia: 2016 m. rugsėjis

Tikslus adresas: J. Basanavičiaus g. 26, Vilnius

 

 

Šis B+ energinės klasės verslo centras iš kitų išsiskiria ne tik įstabia architektūra, bet ir nestandartiniais patalpų išdėstymais. Tad, kaip vyko XIX a. pab. statyto pastato virsmas į šiuolaikinių žmonių poreikiams pritaikytą verslo centrą?

Vertinantiesiems bendruomeniškumą

Sprendimą verslo centrą įrengti buvusio banko patalpose Vilniaus Naujamiestyje visų pirma lėmė vieta mieste.

Kaip atkreipė dėmesį patalpas naujame verslo centre nuomojančios įmonės „Solid Real Advisors“ analitikas Mantas Mikalauskas, „B Nordic 26“ veiks kairiajame Neries krante, kur naujų verslo centrų pasiūla daug mažesnė.

Šis nedidelis ir jaukus verslo centras turėtų patikti įmonėms, vertinančioms bendruomeniškumą.

„Pastaruoju metu tarp naujų nuomininkų jaučiama sinergija. Jie bendradarbiauja, perka paslaugas vieni iš kitų. Nuomininkams organizuojami renginiai, muzikos vakarai“, – pasakoja M. Mikalauskas.

Suderinti skirtingus poreikius

Paversti seną XIX a. statytą šešių aukštų ir dviejų korpusų istorinį pastatą įvairius šių dienų poreikius atitinkančiu verslo centru buvo nelengva užduotis tiek architektams, tiek statytojams.

„Pagrindinė mums iškelta užduotis buvo rasti būdą, kaip neišdarkyti pastato, išlaikyti jo vientisumą, kartu pritaikyti jį taip, kad čia skirtingu laiku galėtų įsikurti skirtingi įvairius poreikius ir nuomonę turintys nuomininkai“, – prisimena viena iš pastato rekonstrukcijos projekto autorių, įmonės „DO architects“ architektė Andrė Baldišiūtė.

Tačiau, kadangi labai sutapo užsakovų ir architektų vizijos bei supratimas apie tai, koks turi būti šiuolaikinis biurų pastatas, o, svarbiausia, – vertybės, siekti visus tenkinančio rezultato nebuvo labai sunku.

Pastatą įsigijusios ir verslo centro rekonstrukciją užsakiusios Danijos kapitalo bendrovės „Asgaard Property“ generalinis direktorius Peras Skisakeris naujienų agentūrai „BNS Plius“ teigė, kad vystant verslo centrą „B Nordic 26“ didžiausias dėmesys skirtas inžinerinėms pastato savybėms: fasadui, hibridinei ventiliacijos ir vėdinimo sistemai, pakeltosioms grindims.

Šį pastatą planuojama sertifikuoti pagal sistemą „BREEAM in-use“, o projekto investicijos siekia 6 mln. eurų.

Fasado pakeitimai nežymūs

Pastato fasade žymių pakeitimų atlikta nebuvo – tik atnaujintos spalvos ir pakeisti sovietmečiu sudėti langai į tuos, kurių rėmų skaidymas būtų toks pat, kaip tuomet, kai pastatas tik buvo pastatytas.

Taip pat architektams teko išspręsti užduotį, kaip užtikrinti, kad į visas pastato dalis nesunkiai patektų neįgalieji. Iki tol nebuvo patogaus bendro įėjimo, iš kurio būtų galima pasiekti visas pastato dalis.

Sprendžiant patekimo į pastatą klausimus kai kur buvo perkeltos durys, o naujojoje pastato dalyje suprojektuotas ir naujas liftas.

Iššūkis – įrengti liftą

Prikelti senąjį pastatą naujam gyvenimui, atlikti abiejų korpusų paprastojo ir kapitalinio remonto bendruosius statybinius darbus, tokius kaip senų patalpų griovimas ir demontavimas, naujų patalpų formavimas, interjero įrengimas ir apdaila, ėmėsi UAB „Domasta“. Ši įmonė vykdė objekto generalinę rangą.

Įrengiant verslo centrą „B Nordic 26“ naudotos tik sertifikuotos ir aukščiausius gamybos standartus atitinkančios statybinės medžiagos bei produktai, kurių atitiktį ir tinkamumą griežtai kontroliavo užsakovo paskirta atestuota statybos techninė priežiūra.

UAB „Domasta“ vadovas Mantas Žemaitis, prisiminęs darbą verslo centre „B Nordic 26“, pasakojo, kad vienas pažangiausių sprendimų, prikeliant senąjį pastatą naujam gyvenimui, buvo A korpuse įrengti naują liftą.

Lifto šachtą teko įrengti, surišant jos pamatus su jau esamais pastato pamatais, t. y. „įkertant“ ją į esamas surenkamas gelžbetonines perdangas, jų apkrovas perkeliant naujai įrengtoms laikančiosioms sienoms.

Kadangi viršutinio pastato aukštas buvo per mažo aukštingumo lifto įrangai, UAB „Domasta“ specialistams drauge su architektų ir konstruktorių komanda teko ieškoti optimaliausio sprendimo, kaip užbaigti lifto šachtą, nepažeidžiant laikančiųjų stogo elementų standumo.

Geranoriški kaimynai

Nelengva buvo įgyvendinti ir pastato projektuotojų vizijas turėti pastate labai daug atvirų erdvių ir didžiulių patalpų, taip pat suformuoti naujas angas, kad į patalpas patektų daugiau šviesos.

„Dėl šių lūkesčių teko daug ypatingo dėmesio skirti pastato laikančiosioms konstrukcijoms ir joms stiprinti“, – pasakoja M. Žemaitis.

Kadangi naujasis verslo centras „B Nordic 26“ buvo įrengiamas Vilniaus centre, Naujamiestyje, teko susidurti ir su tam tikrais apribojimais dėl transporto judėjimo, medžiagų ir gaminių atvežimo bei iškrovimo ir statybinių atliekų išgabenimo.

„Susitvarkyti su užduotimis padėjo kaimynystėje dirbančių ir gyvenančių žmonių supratingumas ir geranoriška pagalba, sprendimas suteikti leidimą sunkiajam statybų transportui per jų teritoriją patekti į objektą. Tai tikrai labai supaprastino statybų rangos technologiją ir padėjo darbus atlikti tinkamai ir laiku“, – džiaugiasi UAB „Domasta“ vadovas.

M. Žemaitis teigė, kad jo vadovaujamai įmonei, kaip generaliniam rangovui, verslo centas „B Nordic 26“ buvo ypatingas objektas dėl specialistams suteiktos laisvės improvizuoti priimant tinkamus sprendimus ir gana riboto laiko tekusiems iššūkiams įveikti.

„Mums tai pirmasis tokios apimties objektas, kuriame UAB „Domasta“ vykdė generalinio rangovo funkcijas. Įgyta patirtis ateityje padės optimaliau vykdyti bendruosius statybinius darbus ir, statant naujus objektus, geriau kontroliuoti rangovus“, – įsitikinęs pašnekovas.

Nuomos ir atskiras darbo vietas

Ypač daug dėmesio rekonstrukcijos metu skirta vidaus patalpoms. Dviejų korpusų istorinio pastato interjeras buvo orientuotas į skandinavišką dizainą, kuriame svarbiausia – suderinti funkcionalumą, patogumą ir estetiką.

Biurai buvo įrengiami kūrybiškai atsižvelgiant į galimus skirtingus būsimų nuomininkų poreikius. Juk nuomojant patalpas verslo centre bus siūloma ne tik tradicinė biurų, bet ir atskirų darbo vietų nuoma. T. y. įmonės ar asmenys gali dienai, mėnesiui ar metams be didesnių įsipareigojimų išsinuomoti nuo 1 iki 6 darbo vietų.

„Išsinuomoję darbo vietą žmonės gali pamiršti papildomus patalpų rengimo rūpesčius. Savo darbo vietą jie randa visiškai įrengtą – su darbo stalu, internetu, spausdinimo įranga, kavos aparatais, bendra administratore ir panašiais pranašumais“, – vardija M. Mikalauskas.

Anot architektės A. Baldišiūtės, įrengiant darbo vietas daug dėmesio skirta ergonomikai. Todėl biurų baldai – spintelės, kėdės, pritaikomieji stalai, kuriuos tiekė užsakovo parinkta danų įmonė, – buvo parinkti taip, kad kuo mažiau pakenktų darbuotojų sveikatai – stuburui ar regėjimui.

Daug paslaugų nuomininkams

Verslo centre bus ir nemažai bendrųjų patalpų, kuriomis galės naudotis visi nuomininkai: dvi skirtingų dydžių verslo ložės neformaliems susitikimams, transformuojama 40 vietų konferencijų ir ekspozicijų salė, keturi skirtingų dydžių pasitarimų kambariai. Taip pat ant stogo įrengta jauki vasaros terasa.

Be to, čia veiks „Dublis“ grupės restoranas ir kavinukė vestibiulyje.

Verslo centre bus įrengtos virtuvėlės, dušai ir persirengimo kambariai tiems, kas į darbą vyks dviračiu ar bėgdami. Nuomininkai galės naudotis ir bendrojo priimamojo paslauga, nemokama dviračių nuoma bei jų saugojimo paslauga.

Sanitarinėse patalpose – šveicariška kokybė

Šiaurietišką dvasią ir kokybę skandinaviško stiliaus verslo centre „B Nordic 26“ pasistengta išlaikyti visur, taip pat ir sanitarinėse patalpose. Todėl visa santechnikos įranga ir keramika buvo renkama, kreipiant ypatingą dėmesį į dizainą ir produktų kokybę.

Verslo centrui buvo parinkti išskirtinės kokybės šveicarų įmonės „Geberit“ produktai. Šios įmonės gaminiai iš kitų išsiskiria inovatyvumu, ilgalaikiškumu ir palankumu aplinkai.

Biurų pastatui „B Nordic 26“ buvo parinktos potinkinės vandens nuleidimo sistemos ir vandens nuleidimo mygtukai „Geberit Duofix“.

Anot „Geberit A/S“ pardavimų vadovo Baltijos šalyse Gedimino Repšio, vieninteliai „Geberit“ suteikia dešimties metų garantiją savo visoms potinkinėms vandens nuleidimo sistemoms bei dar 25 metus įsipareigoja tiekti šių sistemų atsargines dalis.

Taip pat verslo centrui „B Nordic 26“ buvo parinkti stilingi pakabinamieji unitazai „Keramag Smyle Rimfree“ su technologija „Rimfree“, kuri užtikrina paprastą jų priežiūrą ir kartu švarą bei gaivą vonios kambaryje. Biurų pastate buvo sumontuoti ir praustuvai „Keramag Renova Nr. 1“, dušo latakai „Geberit CleanLine“ bei dušo durys „IFO Space“.

Kiekvienas sanitarinių patalpų elementas buvo parinktas itin kruopščiai, glaudžiai bendraujant tiek su verslo centro užsakovu, tiek su biurų pastato architektais bei dizaineriais „DO architects“, atsižvelgiant į pastato specifiką. Taip pavyko pasiekti geriausią įmanomą rezultatą.

Teko seną derinti su nauju

Tai, kaip biurų pastate jausis jame daug laiko praleidžiantys darbuotojai ir čia užsukantys klientai, priklauso ir nuo daugybės plika akimi nematomų sprendimų, pavyzdžiui, nuo tinkamai parinktų ir sumontuotų šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų.

Verslo centre „B Nordic 26“ šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų projektavimo bei montavimo darbus atliko UAB „Elneda“. Ši įmonė atlieka visus vidaus inžinerinių sistemų projektavimo, montavimo ir priežiūros darbus įvairios paskirties pastatuose – nuo didžiųjų Lietuvos prekybos, sporto, laisvalaikio ir verslo centrų iki gamybinių patalpų.

Anot UAB „Elneda“ įmonės vadovo Vaido Grudžio, kadangi biurų pastatas „B Nordic 26“ buvo rekonstruotas, o ne statytas naujai, projektuoti ir montuoti šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas paprasta nebuvo. Dalis įrangos ir magistralinių vamzdynų šiame verslo centre buvo palikti tokie, kokie buvo, o dalis užsakyta ir įdiegta naujai. Pavyzdžiui, verslo centre buvo naujai sumontuoti aukštos kokybės vėdinimo įrenginiai su didelio efektyvumo šilumokaičiais šilumai atgauti ir puikia automatika, kuria, pasinaudojus skystųjų kristalų valdymo pulteliu, galima nustatyti pasirinktas valdymo programas. Taip pat buvo pakeisti šildymo prietaisai (radiatoriai), kai kurie vamzdynai ir šildymo sistemos dalys.

Nauja įranga buvo parinkta atsižvelgiant į daugybę skirtingų veiksnių – geriausią įmanomą kainos ir kokybės santykį, patikimumą, efektyvumą, suteikiamas garantijas ir panašiai.

Suderinti esamas sistemas su šiuolaikinėmis modernesnėmis lengva nebuvo, tačiau, kaip sakė pašnekovas, šis darbas kartu buvo ir labai įdomus.

„Siekiant, kad viskas būtų sklandu, teko ypač atidžiai išanalizuoti esamą situaciją. Juk, atidarę šachtas ar sienų angas, nežinojome, ką galėjome išvysti“, – paaiškina V. Grudis.

Vis dėlto didžiausiu iššūkiu projektuojant ir montuojant šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas tapo ne būtinybė suderinti skirtingų amžių sistemas, bet darbams atlikti suteikto laiko limitas.

„Pavyzdžiui, projektavimo darbai neretai buvo atliekami vos dieną prieš pradedant montavimo darbus, nes pačius sprendinius reikėdavo suderinti su architektais, užsakovu ir generaliniu rangovu. Tačiau geros komandos dėka pavyko įveikti visas kliūtis ir įgyvendinti projektą“, – džiaugiasi UAB „Elneda“ vadovas.

Darbas verslo centre „B Nordic 26“ buvo ypatingas tuo, kad dėl būtinybės viską atlikti per ypač trumpą laiką skirtingus darbus atliekančioms įmonėms teko dirbti kartu vienu metu.

„Visus sprendimus tekdavo priimti ypač operatyviai. Darbai dažnai užsitęsdavo ir iki išnaktų. Žinoma, ir savaitgaliais mūsų įmonės darbuotojai vykdydavo darbus objekte. Tačiau, kaip jau minėjau, geros komandos dėka pavyko viską atlikti laiku ir kokybiškai“, – teigia įmonės vadovas.

Parenka skirtingų gamintojų sprendimus

Vamzdynus ir jų prijungimo komponentus verslo centro „B Nordic 26“ šildymo bei vandens tiekimo bei šalinimo sistemoms tiekė UAB „Gilės inžinerija“. Ši įmonė profesionaliems montuotojams stengiasi siūlyti ne atskirus komponentus, bet išbaigtus, nebūtinai tradicinius, bet geriausius sprendimus.

Pasak UAB „Gilės inžinerija“ direktoriaus Dariaus Šauklio, užuot prisirišusi prie vieno gamintojo ir naudojusi vien tik jo asortimentą, įmonė išskirtinių produktų ir idealiausių sprendinių ieško apžvelgdama skirtingų gamintojų pasiūlymus. Dėl nuostatos orientuotis ne į tai, kas pigiausia, atsiriboti nuo tuščios reklamos ir rinktis nebūtinai vieno gamintojo produktus pavyksta rasti sprendimus, atitinkančius geriausią kainos ir kokybės santykį. Juk net menkiausi nepasverti bandymai sutaupyti gali lemti dideles problemas ir nuostolius.

Tokia įmonės filosofija padėjo pelnyti klientų pasitikėjimą. Kartu patiems padėjo suvokti, kad einama teisingu keliu.

Pasidomėjus, kuo buvo ypatingas darbas, parenkant produktus verslo centrui „B Nordic 26“, D. Šauklys teigė, kad dirbant istorinėje miesto dalyje visada laukia netikėtumai.

„Dalis patalpų senuose pastatuose jau būna atskirtos ir sutvarkytos kaip atskiros, autonominės zonos, tad jas sujungti su visa kita sistema taip, kad veiktų tinkamai, visada būna įdomu“, – pasakoja bendrovės vadovas, tikindamas, kad jo įmonės darbuotojams patinka nugalėti iššūkius. Kaip tik dėl to UAB „Gilės inžinerija“ orientuojasi į objektus, kuriems reikalingi įdomesni ar specifiniai sprendimai, užuot kilometrais pardavinėjusi vamzdynus.

Dalis nuomininkų jau yra

Vienintelis nepatogumas šiame verslo centre galbūt bus tik ribotas transportui stovėti skirtų vietų skaičius.

Požeminėje aikštelėje bus vietos tik 24 automobiliams, kieme – papildomos 9 vietos. Kadangi pastatas yra Naujamiestyje, dėl įvairių apribojimų nėra galimybės įrengti daugiau vietų transportui.

Tačiau, kaip minėta, verslo centro darbuotojai galės naudotis dviračiais, automobilių nuoma „CityBee“, visuomeniniu transportu. Pagaliau biurų pastatas yra labai patogioje vietoje – Vilniaus Senamiestį galima pasiekti vos per 4 minutes.

Tad nieko keista, kad kone pusė verslo centro patalpų jau išnuomota. Rengiant straipsnį, iš 4 367,71 m² nuomojamų verslo centro „B Nordic 26“ patalpų jau buvo išnuomota 2 063 m², o dar daugiau kaip 900 m² rezervuota.

Anot M. Mikalausko, pagrindiniai verslo centro nuomininkai yra jau minėtas skandinavų virtuvės įkvėptas „Dublis“ grupės restoranas, muzikos instrumentų prekybos įmonė, JAV, Vokietijos bei skandinavų IT kompanijų filialai ir atstovybės, Italijos ir Lietuvos prekybos rūmai, tarptautinė nekilnojamojo turto kompanija ir kitos įmonės.

Tad nuo šiol Vilnius turės dar vieną verslo centrą, kuriame dera praeitis ir dabartis, grožis ir patogumas