Giedrė Linden. 2017 m. gegužės 30 d.

Lelijų lapus primenantys miestai – išsigelbėjimas klimato pabėgėliams

 

Plūduriuojantis miestas klimato pabėgėliams

Su pirmaisiais šylančio klimato padariniais susiduriame jau dabar, o ateityje jie gali būti dar skaudesni. Dėl šylančio klimato ne tik tirpsta ledynai, bet ir vis labiau kyla jūros vanduo. Tai reiškia, kad jau greitai didžiuliai sausumos plotai gali būti užlieti vandeniu, o tūkstančiai pakrantėse ir žemiau esančiose teritorijose, ypač salose, gyvenančių žmonių netekti savo gyvenamųjų vietų.

Prognozuojama, kad, vidutinei temperatūrai pakilus vos 1 °C, vandens lygis pakiltų vienu metru. Dėl to daliai Urugvajaus, Egipto, Olandijos ir Bangladešo gresia atsidurti po vandeniu. Labiausiai nukentėtų Madžūro atolas. Prognozuojama, kad vos vienu metru pakilus vandens lygiui visiškai nuskęstų Maršalo ir Kiribačio salos, o ilgainiui – ir Maldyvų rojus.

Visų užsemtų teritorijų gyventojai būtų priversti palikti gimtuosius namus ir ieškoti geresnės vietos gyventi. Klimato pabėgėliai – jau dabar taip vadinami žmonės, kurie dėl klimato kaitos padarinių yra priversti išsikelti kitur.

Kaip tik tokiems klimato pabėgėliams ir būtų skirtas šis amfibiškas plūduriuojantis miestas, kuris galėtų pats visiškai apsirūpinti energija. Planuojama, kad tokie miestai galėtų arba būti prišvartuoti netoli kranto, arba plaukioti aplink visą pasaulį, nešami srovės.

Numatyta panaudoti visų atsinaujinančių rūšių energiją

Projekte „Lilypad“ numatyta mieste panaudoti visų rūšių atsinaujinančią energiją (saulės, vandens, potvynių ir atoslūgių, osmosinę ir bioenergiją). Tai ne tik padėtų gyventojus aprūpinti reikalinga energija, bet ir iš atmosferos išvalyti anglies dvideginį (CO2), sugeriant jį į miestą dengiančio titano dioksido (TiO2) odą. Taip pat būtų visiškai perdirbamos miesto gyventojų atliekos, išvalomos nuotekos.

Milžinišką lelijos lapą primenančio miesto (ar keleto jų) kraštovaizdis nebūtų nuobodus. Čia atsirastų dirbtinė lagūna, kuri rinktų ir valytų vandenį, trys valčių prieplaukos ir trys kalvos, kurių viena būtų skirta darbui, kita – apsipirkti, trečia – pramogoms. Mieste būtų nutiestos gatvės ir alėjos, viešėtų sodai ir parkai.

Kol kas tokio miesto projektas dar neįgyvendintas. Bet, ką gali žinoti, gal jau netolimoje ateityje atsiras kas nors panašaus į tai, kas dabar atrodo tik utopija. 