Admin Structum. 2017 m. birželio 29 d.

Basanavičiaus 9A – solidi individualizmo oazė

Gyvenamųjų būstų poreikis nuolatos auga, todėl ir sparčiai kylantys nauji, elegantiški namai visuomet, rodos, lyg ilgai laukti, lyg jau savi... Vienas tokių objektų – „Eika“ gyvenamieji namai „Basanavičiaus 9A“, kurių pagrindiniu projektavimo iššūkiu tapo netaisyklinga ir plėtrai nepalanki sklypo forma bei ypatingas įrengimas.

 

Įgyvendinant gyvenamųjų namų projektą J. Basanavičiaus gatvėje, suprojektuoti beveik 4 000 m2 naudingą plotą turintys trys korpusai su dviejų aukštų požemine automobilių aikštele, aprūpinta moderniais keltuvais. Aikštelė įrengta taip, kad joje tilptų visų gyventojų automobiliai (juk J. Basanavičiaus gatvėje sustoti neįmanoma net akimirkai).

„Architektas Rolandas Palekas nuo pat pirminės koncepcijos turėjo aiškią projekto viziją ir ją išlaikė visų, nors ir labai sudėtingų, statybų metu. Trys atskiri korpusai turėjo atkartoti Senamiesčiui būdingą vilų vaizdą, iš kurių vienas korpusas turėjo įsilieti į besiribojantį Reformatų parką. Šį tikslą padėjo pasiekti pasitelkta fasado medžiaga – medis. Apie medinį išorinių sienų fasadą pats architektas teigia, kad su metais pastatas turėtų vis labiau susilieti su šalia esančiu parku, t. y. blunkantis medis ant namo sienų vis labiau panašės į Reformatų parko medžių kamienus. Kita vertus, juoda ir balta – amžina klasika, tik kartais klasiką reikia šiek tiek modernizuoti... Apibendrindami galime sakyti, kad tai objektai, skirti miestui papuošti“, – pasakoja „Eika“ plėtros projektų vadovas Tomas Žiaugra, įvardijantis, kad projekto realizavimo metu kūrėjai siekė įtikti visiems galimiems pirkėjų norams. Pavyzdžiui, viršutiniuose aukštuose įrengti butai per du aukštus klientams, kurie vertina išskirtinį interjerą ir nori gyventi unikaliame bute su vaizdu pro maksimaliai didelius daugiabučių langus. Iš jaukių terasų ir erdvių balkonų atsiveria peizažas į Reformatų parką ir Senamiestį.

Projekte panaudota labai daug skirtingų medžiagų bei technologijų – pradedant nuo konstruktyvo, kuriame derintos gelžbetoninės ir metalo konstrukcijos, tęsiant langais, stoglangiais, specialiai impregnuotomis medžio lentomis... Siekta, kad įrengimas remtųsi gyventojų eksploatacinių išlaidų mažinimo ir gyvenimo komforto didinimo praktika, todėl fasadams naudotas savaime išsivalančios technologijos tinkas su nano dalelėmis. Butuose suprojektuotas grindinis šildymas, įrengti vandens nukalkinimo filtrai, sumontuotos 360 laipsnių kampu filmuojančios saugos kameros, rekuperacinė vėdinimo sistema. Keletas butų įrengta pagal išmaniojo būsto koncepciją, kuri ypač padidina gyvenimo kokybę. Būstų energinis efektyvumas yra B klasės.

„Tai buvo unikalus sklypas, tokių vietų Vilniaus mieste yra labai mažai. Mes parengėme ir Reformatų parko sutvarkymo projektą, gavome statybos leidimą, kad savivaldybė galėtų kreiptis dėl šio parko sutvarkymo finansavimo... Bendradarbiaujant ir ieškant kompromisų tiek su kaimynais, tiek su architektais, pavyko suderinti visų interesus, todėl dabar galime džiaugtis nuostabiu ekspertų ir visuomenės vertinamu projektu“, – sako T. Žiaugra, teigdamas, kad visų svarbiausia – būsimų gyventojų gyvenimo kokybė. Anot plėtros projektų vadovo, kai gyventojai džiaugiasi – tai pats geriausias rezultatas, įrodantis sėkmę.

Tiesa, T. Žiaugra taip pat įvardija ir kitą reikšmingą aspektą – nauji objektai turi derėti prie esamos miesto atmosferos, darniai įsilieti į aplinką. „Esame tikri, kad „Basanavičiaus 9A“ gyvenamieji namai jau yra sudėtinė, dinamiška šio miesto peizažo dalis“, – sako T. Žiaugra.

Sudėtingi pasiruošimo darbai

Ne viena įmonė, dirbusi su „Basanavičiaus 9A“ objektu, įvardijo, kad teko įveikti daug iššūkių, pasitelkti sumanumą, novatoriškas idėjas.

Būtent dėl daugelio sudėtingų statybos aspektų bendruosius statybinius monolito ir mūro darbus objekte „Eika“ atliko UAB „Mosta“, pasirinkta dėl ilgametės veiklos patirties, išskirtinių įgūdžių, sukauptų žinių bei patyrusių specialistų, puikiai išmanančių savo darbą. Įmonė neslepia, kad dirbant su šiuo projektu teko susidurti su daugybe iššūkių, nes darbus atliekant etapais ir atskiromis atkarpomis reikėjo didelio tikslumo bei ypatingo kruopštumo, siekiant, kad galutinis rezultatas būtų tobulas, – viskas sutaptų ir tiksliai susijungtų į bendrą konstruktyvą. Be to, išskirtinio dėmesio bei pastangų reikėjo ir dėl to, kad medžiagų pristatymo, iškrovimo ir sandėliavimo, bokštinių kranų sumontavimo ir išmontavimo procesai buvo problemiški. Vis dėlto UAB „Mosta“ specialistai susidorojo su visomis užduotimis, kaip ir dirbdama su kitais objektais, tokiais kaip daugiabučiai Blindžių ir Liepyno gatvėse Vilniuje. „Tokio pobūdžio objektai, kaip „Eika“ apartamentai, yra ypatingi dėl darbo sąlygų, inžinerinių tinklų laipsniško iškėlimo, taip pat ir spartaus darbų atlikimo“, – pasakoja įmonės statybos projektų vadovas Tomas Mačkinis. Jis sako, kad UAB „Mosta“ išskirtinumas bei veiklos kokybė slypi objekto statybos vadovų, brigadininkų ir visų darbininkų tiksliame bei kokybiškame darbe.

Senamiesčio infrastruktūra – dar vienas iššūkis

Objekto realizavimo problematiką pabrėžė ir UAB „BV inžinerinės sistemos“ direktorius Sergej Kacalap. „Objektas „Basanavičiaus 9A“ iššūkiu tapo vien dėl to, kad tai – Senamiesčio aplinka. Dideli gyliai, begalė vandens, daug užduočių be tranšėjinio darbo, tad teko pasitelkti novatoriškus sprendimus, dirbti su gausybe specialistų...“ – pasakoja direktorius S. Kacalap, pabrėždamas, kad šio sudėtingo projekto realizavimas dar labiau sustiprino įmonę ir įrodė, kad neįgyvendinamų tikslų nėra, tereikia ryžto, atkaklumo bei sumanumo. O minėtoji vandens gausa objekto statymo vietoje paskatino ieškoti sprendimų, padėsiančių rasti geriausią nusausinimo metodą, pamatų apsaugojimo būdą ir pačios įmonės darbo kokybės užtikrinimą.

Bendrovės „BV inžinerinės sistemos“ specialistai taip pat yra dirbę ir su kitais objektais, kuriems prireikė ypatingo tikslumo bei operatyvumo: namais J. Basanavičiaus g. 15, Mindaugo g. 1A, L. Stuokos-Gucevičiaus g. 7 ir kt. Beje, prisiminęs sunkų darbą šiame objekte, S. Kacalap sako, kad kiekvienas projektas ar pastatas yra unikalus, todėl pritaikyti vieno plano ar formulės tiesiog neįmanoma. Siekiant, kad objekto realizavimas būtų sklandus ir sėkmingas, būtina dirbti lanksčiai ir moderniai. „Vienoje vietoje padeda adatiniai filtrai, kitur įrengiame nusodinimo šulinius ar keičiame gruntą... Visada ieškome geriausių sprendimų, jų siekėme ir dirbdami su „Basanavičiaus 9A“ namais“, – teigia „BV inžinerinės sistemos“ direktorius S. Kacalap.

Tvirti pamatai – tvirtam gyvenimui

Specialistams iš UAB „Vilnius Town Group“ buvo patikėti žemės darbai. „Statybos objekte adresu Basanavičiaus 9A, Vilnius, atlikome žemės darbus naujai statomų pastatų pamatų duobei įrengti. Kasimo darbai buvo atliekami naudojant įmonėje turimus naujus vikšrinius ekskavatorius su 17 m ilgio strėlės siekiu bei 3 kūb. m. talpos kaušu. Dėl didelio iškasamo grunto kiekio, sudėtingų darbų sąlygų greta intensyvios Senamiesčio gatvės ir gretimai esančių namų bei į tempto darbų grafiko, vietomis, gruntas buvo kasamas net dviem vikšriniais ekskavatoriais, nes pastato automobilių aikštelės požeminės dalies kasimo gylis siekė 10 m nuo žemės paviršiaus. Iškastam gruntui išvežti iš objekto buvo naudojami manevringi 18 kūb. m. talpos savivarčiai“, – pasakoja bendrovės direktorius Vytautas Kazimieras Masis.

Pamatais rūpinosi ir UAB „Geotechniniai darbai“. Ji šiame objekte visu pastato kontūru įrengė atraminę sieną bei laikančiųjų konstrukcijų pamatus. Šiuos specialistus kompanija „Eika“ pasirinko dėl aukštos darbo kokybės bei keliamų veiklos tikslų – dirbti nekenkiant aplinkai. „Tai buvo gana sudėtingas objektas – du aukštai po žeme. Turėjome rūpintis ne tik naujojo pastato kokybe, bet ir aplinkiniais pastatais, gretimais sklypais. Darbą apsunkino nelygus reljefas, judri gatvė greta, seni pamatai, dėl kurių reikėjo priimti netipinius sprendinius jau darbo metu“, – pasakoja UAB „Geotechniniai darbai“ direktorius Tomas Šidagis, sakydamas, kad pamatų įrengimo metodas bei medžiagos buvo pasirinkti pagal geologines sąlygas ir, nors darbo metu taikyti tradiciniai, patikimi ir laiko išbandyti sprendimai, šio projekto realizavimas dėl sudėtingesnės aplinkos privertė atlikti kur kas daugiau skaičiavimų nei įprastai. Žinoma, viskas tam, kad būtų pasiektas geriausias įmanomas rezultatas.

„Naudojome technologiją, kuri yra draugiška aplinkai – buvo įrengta pastovaus sraigtinio gręžimo polių siena – išvengėme vibracijų, dinaminių apkrovų... Apskaičiavome konstrukcijas taip, kad nedeformuotume aplink esančių objektų ne tik statybų, bet ir eksploatacijos metu. Mes visuomet siekiame apsaugoti aplinką“, – pasakoja įmonės direktorius, kurio prioritetas – bet kokia kaina puoselėti aplinkinius pastatus statybų metu. Įmonė taip pat dirbo su pastatais Naugarduko g. 8, Žalgirio g. 135, gyvenamųjų namų kompleksu „Žvėryno simfonija“ ir kitais projektais.

Saugumui – aukščiausios kokybės vidaus durys

Kokybė bei preciziškumas – objekto „Eika“ ir jo generalinio rangovo būtinybė. Tam pritarė ir UAB „Plieninis skydas“ komanda, su kompanija „Eika“ bendradarbiaujanti ne vienus metus, savo gaminamas duris sumontavusi daugelyje jų plėtotų objektų ir ne kartą įsitikinusi, kad „Eika“ visuomet kelia aukštus darbų atlikimo reikalavimus.

Tačiau ne tik partnerių patikimumas lėmė tai, kad UAB „Plieninis skydas“ tapo šio projekto dalimi. Tai – atkaklaus darbo bei gerų gaminių rezultatas. „Tokias duris jau buvome montavę kitame „Eika“ objekte, statytame prestižiniame name Žvėryne, Blindžių gatvėje. Ten durys turėjo ne tik atitikti esminius reikalavimus, tokius kaip atsparumas ugniai EI 45, atsparumas dūmams SM C5, užtikrinti gerą garso bei šilumos izoliaciją, bet ir realizuoti architektų iškeltus pageidavimus dėl jų estetinio vaizdo. Aplink kiekvienas duris buvo papildomai sumontuotos išorinės angos apdailos iki pat lubų iš tos pačios medžiagos ir panaudotos durų apdailoms. Dėl šių apdailų durys ir buvo iškirtinės, lyginant su dažniausiai Lietuvoje montuojamomis butų durimis“, – pasakoja UAB „Plieninis skydas“ komercijos direktorius Markas Vyšniauskas, primindamas, kad įmonės gaminamos vidaus durys, atitinkančios aukščiausius reikalavimus ir montuojamos su apdailomis iki pat lubų, naudotos ir „MG Valdos“ vystytuose projektuose Antakalnyje: „Beržų terasos“, „Pušų terasos“, „Eglių terasos“, taip pat prestižiniame projekte „Užupio krantinės“.

UAB „Plieninis skydas“ specialistai turi ilgametę darbo patirtį, per veiklos metus atliko daugybę kokybės bandymų. Įmonės vadybos sistema įvertinta ir sertifikuota, kaip atitinkanti ISO 9001:2008 (išduota SGS Šveicarijoje). M. Vyšniauskas įvardija, kad neseniai gavo ir sertifikatą pagal UL standartą priešgaisrinėms durims, atliko atsparumo įsilaužimui bei atsparumo neprašovimui bandymus pagal JAV valstybės departamento reikalavimus, o tai padėjo gauti JAV partnerių pasitikėjimą ir padidinti produkcijos eksportą į JAV rinką.

Pažangios sistemos

UAB „APS grupė“, vykdanti elektrotechnikos projektavimo bei montavimo darbus, gyvenamuosiuose butuose „Basanavičiaus 9A“ atliko vidaus ir lauko elektros tinklų instaliavimo darbus. Įmonės specialistai sumontavo: įėjimo kontrolės, priešgaisrinės signalizacijos ir apsaugines ir vaizdo stebėjimo sistemą bei ryšių tinklus. UAB „APS grupė“ vadovo Andžejaus Romančiko teigimu, atkaklią komandą sudaro daugiau nei dešimtmetį kartu dirbantys profesionalai, o montavimo ir instaliavimo darbus atlieka aukštos kvalifikacijos specialistai, turintys ilgametę įvairaus sudėtingumo darbų įgyvendinimo patirtį, todėl net ir sudėtingi projektai yra realizuojami sparčiai bei, žinoma, kokybiškai.

Praktiški autentikos elementai

Stogeliai, langokraščiai, metalinės aptvaros, grotos, lauko tvora, vartai... Visa tai buvo patikėta UAB „Vilstela“, įmonei, išsiskiriančiai atkaklumu, spartumu ir gera darbo kokybe. „Tokio pobūdžio objektai ypatingi individualumu, unikalumu. Daugiausia dėmesio reikia atkreipti į detales, architekto bei statytojo norus, rasti visiems palankius sprendimus“, – sako įmonė direktorius Vandalinas Kolendo, teigdamas, kad UAB „Vilstela“ specialistams nėra neįveikiamų užduočių. Rasdama idealią pusiausvyrą tarp tradicijų bei modernumo, įmonė geba įveikti bet kokias užduotis.

„Šio objekto didžiausi iššūkiai buvo trumpas gamybos bei darbų atlikimo terminas bei labai aukšti technologiniai ir vizualiniai reikalavimai gaminiams – išskirtinės ir unikalios formos, darbų preciziškumas. Vis dėlto ilgametė kompanijos patirtis metalo gaminių gamybos bei apdirbimo srityje, lankstumas bendraujant su klientu padėjo pasiekti puikių rezultatų“, – teigia UAB „Vilstela“ direktorius V. Kolendo, įvardydamas, kad įmonės darbuotojams neretai tenka susidurti su įvairiais objektais, kuriems reikia pritaikyti individualius sprendimus. UAB „Vilstela“ dalyvavo ir Santariškių namų, Žalgirio g. 135, „Fermento“ projektuose.

Namai tiems, kurie nori būti laimingi

Kiekvienas naujas gyvenamasis pastatas turi išskirtinių bruožų, padedančių prisikviesti ir prisijaukinti būsimus šeimininkus. Koks yra idealus šio būsto gyventojas, puikiai apibrėžia motyvuojantis projekto šūkis: „Kurkite savo sėkmės istoriją čia“. Jauni, sėkmingai karjeros laiptais kopiantys, gyvenimą mylintys žmonės ras jaukų, autentišką bei solidų prieglobstį namuose, kuriuose dera kokybė ir individualizmas.